Hjemstedssamling

En gruppe hvor vi diskuterer hvordan en hjemstedssamling bør eller kan bygges opp. Hva som kan eller bør samles.

Postruta Fagerstrand - Gjendesheim

Kom over dette kortet stemplet IV464 Gjendesheim og sidestemplet Fagerstrand (Bygdin) i 1912.

Tror alle brev/kort jeg har sett med IV464 er sidestemplet Tessanden. Gjendesheim ble opprettet 1.7.1900 samtidig med at postruten Tessanden-Randsverk-Hindsæter-Bessheim-Gjendesheim ble opprettet. Jeg har et notat som nevner postruta Fagerstrand-Gjendesheim fra 1915, men iflg. dette kortet må den ha vært opprettet 1912 eller tidligere. Den er ikke nevnt i notatet fra 1908. Er også nevnt i 1916, men da hadde jo Fagerstrand endret navn til Raufjorden. Er det noen som vet når postruten Fagerstrand - Gjendesheim ble opprettet??

 

 

  • opp

    Arvid Løhre

    Hei Arne! Har du sjekket med boka til Birger Løvland: "Hilsen fra Jotunheimen"? Den utkom på Valdres forlag i 1995. Hvis du ikke har gjort det, kommer du ikke utenom den for en grei oversikt over rutene i Jotunheimen. Jeg kunne kanskje funnet svaret for deg, men jeg regner med at du vil sjekke i denne boka på egenhånd, uansett!

    2
    • opp

      Arne Korshavn

      Da har jeg fått den omtalte boka, og har også funnet noen andre notater jeg hadde liggende. Dette kortet blir mer og mer spennende. SL-stemplet Fagerstrand ble utsendt 18.08.1910, men Fagerstrand var fremdeles brevhus. Først den 01.07.1912 ble det omgjort til poståpneri med sesong juli-august, og det var fra dette året postruta Fagerstrand-Gjendesheim ble opprettet. Det andre interessante jeg har funnet er at Gjendesheim fikk SL-stempel 26.07.1913 og det betyr jo at denne kombinasjonen IV464 og Fagerstrand kun kan være brukt denne sesongen i juli-august 1912. SL-stemplet Fagerstrand er nok heller ikke det vanligste stemplet å finne, men som sagt denne kombinasjonen kan det vel ikke finnes mange av???

      • opp

        Arne Korshavn

        I samme forbindelse har jeg et annet spørsmål. Fagerstrand fikk SL stempel 18.08.1910 men ble sesongpoståpneri først 01.07.1912. Gjendesheim fikk SL stempel 26.07.1913 men ble sesongpoståpneri først 01.07.1914. Begge hadde IV stempel tidligere. Var det noen spesiell årsak til at disse fikk byttet ut IV stempel med SL stempel mens de var brevhus??

        4