Frank E Ring

frimerker og postkort som kultur og hobby

Regner nesten med at dette er falskt. Hva tror dere?

Stikkord: legion

Vedheftet

Svar til dette

Svar til denne forumtråden

I Norgeskatalogen 2009 (s. 396) står følgende om Oslo/Tøyen: "Herforfalsket stempel med stempeldato 15-2-45". Det er også angitt at det forekommer hyppig på Legionmerket, så det er dessverre liten tvil om at det er falskt. (Men pent var det :-)

Svar til dette

Selger mener merket er "etterstemplet", og at det normalt omsettes for rundt 1.000,-. Jeg mener det er falskt (jeg har ikke kjøpt det). Hva er riktig?

Svar til dette

Det er helt sikkert etterstemplet, ja... Med et helforfalsket stempel. Sånn sett har dere nok rett begge to.

Om det normalt omsettes for 1.000,- har jeg fulgt med for lite på auksjoner til å uttale meg om, men det kan sikkert andre her svare på.

Svar til dette

He-he, hvis ingen byr på merket, blir det aldri solgt — i det hele tatt. Eneste grunnen til å betale noe som helst for slike falskstemplede merker, er hvis man spesielt samler falskstemplede merker. Bare noen få gjør det, og de foretrekker, som oss andre, å betale minst mulig for merkene. Hjemstedssamlere av Tøyen kunne nok også svidd av en hundrelapp. Og har man en spesialsamling Legion ville kanskje merket fått innpass der...
Tror nok jeg heller ville kjøpt brusmaskin eller krølltang for pengene framfor et slikt merke.

Svar til dette

En annen grunn til å betale (kanskje opptil 1.000,- som selgeren påstår) for et merke som dette, er at kjøperen ikke er klar over at det er falskstemplet.

Akkurat dette stempelet er jo helforfalsket og ser ekte ut - i motsetning til en del "fantasistempler" (selv om sikkert også slike blir kjøpt av uvitende samlere).

Svar til dette

Falsk. Merket er falskt. Laget for å lure samlere. Kan ikke gjentas ofte nok: Dette er ikke et lux-stemplet merke.

Svar til dette

Hei
Her er det ingen tvil. Ditt merke er "stemplet" med det HELFORFALSKETE stempelet. Jeg antar at forfalskeren har benyttet en plastklisje!

Jeg ser at enkelte bruker begrepet "etterstempling" om denne stempelforfalskningen. Ordet "etterstempling" høres ikke så farlig ut ("det som er gjort er ikke så alvorlig!"). Når man
a) bruker ekte stempler som blir tilbakedatert, eller
b) man stempler frimerker (uten å stille datoen, som f.eks. Kronet Posthorn-stemplene) etter at de har blitt ugyldige til frankering, eller
c) fremstiller nye (helforfalskete) stempler eller stempeletterligninger (kopimaskin etc.),
så gjør man noe ulovlig og da er det best å bruke begrepet falskstempling.

Jeg ber derfor at man for slike tilfeller som dette merket, bruker begrepet falskstemplet (eller lignende begrep, f.eks. "helforfalsket stempel")

Svar til dette

Og selv om det ikke kunne bevises at stempelet er falskt, hadde jeg personlig vært meget skeptisk til et så vakkert stempel plassert med millimeterpresisjon midt på merket i en tid da hjørnestempling var normen. For ikke å snakke om tidspunktet - i februar 1945 gikk krigen mot slutten, og sannsynligheten for at noen ville ha et "feilstemplet" (det var altså hjørnestempling som var på moten den gangen) Legionmerke som hadde gått ut av handelen fire år tidligere, er uhyre liten.

Det sies at når noe er for godt til å være sant, er det også det - noe frimerkesamlere burde være klar over når man ser et luksusstemplet merke fra krigens dager. Sannsynligheten for at merket er ekte, er etter min mening minimal, med mindre det er snakk om et vanlig sirkulasjonsmerke som ved en tilfeldighet har fått et pent stempel av en pliktoppfyllende postfunksjonær. Men "spekulasjonsmerker" som folk stod i kø etter og som ble revet bort utgivelsesdagen, er en annen sak - om det da ikke er bevist at det fantes enkelte norske eller tyske samlere som samlet luksusstempler allerede i krigsårene. Noen som vet mer om dette...?

Svar til dette

Antallet samlere som ønsket LUX stemplede merker under krigsårene var nok marginale. Har noen lux stemplede merker stemplet Levanger som angivelig skal være ekte og utført etter ønske fra en viss herr Harald Leiknæs ( kjent forretningsmann på Levanger ). Har endog lux stemplet Gran merke med attest fra Enger. Har noen andre vært borti denne karen ( i samleøyemed altså ) som kan bekrefte / avkrefte muligheten for at merkene kan være ekte stemplet som lux ?

Svar til dette

RSS

Siste bevegelser

Yngve H. Lundblad Yngve H. Lundblad kommentar —> Gullik Elias Bråthen 1 time siden
Yngve H. Lundblad Yngve H. Lundblad kommentar —> Robert Nilsskog 1 time siden
Robert Nilsskog Robert Nilsskog kommentar —> Johnny Thørnquist 2 timer siden
Robert Nilsskog Robert Nilsskog kommentar —> Arne Korshavn 2 timer siden
Carl Gøran Furst Scheve Carl Gøran Furst Scheve startet 5 tråder i Norway Errors2 timer siden
nrps nrps er nå med i gruppa Norway Errors3 timer siden
Arvid Løhre Arvid Løhre skrev kommentar til bildet sjelden off sak 3 timer siden
Arne Korshavn Arne Korshavn kommentar —> Robert Nilsskog 4 timer siden
Marius Marius kommentar —> Gullik Elias Bråthen 4 timer siden
Robert Nilsskog Robert Nilsskog er blitt med i Frank E Ring. Skriv en kommentar til Robert Nilsskog. 5 timer siden
Carl Gøran Furst Scheve Carl Gøran Furst Scheve startet 4 tråder i Norway Errors5 timer siden
Marius Marius svarte i tråden Nk 145 "Blind løve" 6 timer siden
bjørn fostad bjørn fostad skrev kommentar til bildet sjelden off sak 7 timer siden
Gullik Elias Bråthen Gullik Elias Bråthen er blitt med i Frank E Ring. Skriv en kommentar til Gullik Elias Bråthen. 7 timer siden
Carl Gøran Furst Scheve Carl Gøran Furst Scheve startet 3 tråder i Norway Errors11 timer siden
Marius Marius dro i gang en tråd kalt NK 84 manglende farge i Norway Errors11 timer siden

© 2008   Startet av Marius

Skilt  |  Bob~bob~bob  |  Privacy  |  Terms of Service