Frank E Ring

frimerker og postkort som kultur og hobby

Jeg har to stk. NK 87. I NK er det oppgitt at 87 I har rødt overtrykk og 87 II har karmin overtrykk.

Hva har disse to merkene?

Svar til dette

Svar til denne forumtråden

Jeg synes også provisoriene er vanskelig å skille på fargen alene, men som du ser er trykket til høyre noe mer "porøst" (for å bruke melkesjokolade-sjargong). Det som Norgeskatalogen så kjekt utelater, er leveringsdatoen for (II). Ifølge håndboka fra ørten år siden, ble 2. opplaget av overtrykket sendt fra trykkeriet så sent som 30/10-06.

Merket til venstre må altså være I.

Det til høyre (kan det være fake overtrykk?), er vanskelig å tyde i så lite format... så kan du vedhefte filen i tillegg slik at vi får se det bedre?

Håndboka sier videre at under "kvartslampe" (som vel må være det vi i dag kaller UV-lys), blir den røde fargen "henimot oransje-rød, mens karminfarven blir sterkt fluoriserende"(1966, 171). Kan du dyppe dem i litt lys og forklare hvordan resultatet blir?

Videre antok man i fornadager at lyse nyanser av merket ikke ble overtrykket i II. Noen forfalskninger finnes, men datidens filatelister forsøkte å holde slikt for seg selv...

Svar til dette

Det blir "synsing" på det meste av hva farvenyanser angår - Nk.kom. bør ta et møte hvor de på sakskartet prioriterer å revurdere katalogisering av slike, da mange slike er basert på "eldgamle" opplysninger / forskninger som ikke er blitt oppdatert siden 1. utgave av Nk.

Svar til dette

Det hadde vært fint om du kunne bli mer spesifikk på hvilken informasjon samt hvilke katalognumre som du mener er "feil"!

Til orientering: Oppdeling i de to overtrykksfargene kom første gang med i Norgeskatalogen 1949.
Allerede i Nordisk Filatelistisk Tidsskrift nr. 10/1914 beskrev herrene Justus Anderssen og Henrik Dethloff fargeforskjellene på de to trykningene. Og fargebetegnelsene de brukte var de samme som man også finner i Norgeskatalogen i dag (med unntak av at de betegnet 2. trykning for 1 kr som "grønn" (og siden har man brukt disse fargebetegnelsene i alle senere håndbøker (1914, 1924 og 1966).

Det at man ikke har endret fargebetegnelsene siden 1913, betyr ikke at man ikke har gjort noen nye studier, men heller at man har funnet disse betegnelsene best beskrivende for forskjellene. Vi må dessuten huske på at fargene kan ha endret seg noe pga. alderen og andre ytre påvirkninger. Merker som har vært nedpakket siden tidlig 1900-tallet er ofte betydelig fargefriskere enn merker som har vandret fra samling til samling!

Svar til dette

Har ikke sagt eller ment at noe er "feil" - men siktet til det du nevner til slutt: At ting (og særlig farger) forandrer seg over tid, noe som gjerne kunne vært nevnt ved f.eks. denne utgaven.Beklager at mitt tilsiktede ikke kom klart fram. De opplysninger som her kommer frem kunne jo vært tatt med i katalogen, uten at det hadde "sprengt" sideantallet?

Svar til dette

Siden Norgeskatalogen 1995 har det under utgaven blitt gitt flg. info: "Overtrykningen skjedde i juni 1905 (plate I) og oktober 1906 (plate II)."

Svar til dette

Her er bildefilen vedlagt
Vedheftet

Svar til dette

Med stempeldato XII 06 er jo muligheten for II der. Fargemessig er det vel også snakk om karminrød. Hva tror du selv?

Svar til dette


Her er bilde av de ubrukte i samlingen min. De 2 første merker er Plate I mens tredje merke er Plate II. Disse er jo vanskelig å skjelne, men Plate I overtrykk har en mer orangsje farge. Plate kan forrekomme på mørk fargete merker, men disse er megt uvanlig.

Jeg synes at NK86 er mye mer vanselig a skjelne enn NK85 eller 87. Bilder av samtlige er her.

Svar til dette

Dette har jeg holdt på ganske mye, og for NK 85 og 87 er det retivt greie å skille pl. I og II.
1 kr har som scan viser meget godt mørkere overtrykk, mens 2 kr. har blassere overtrykk for pl. II.
kr 1.50 er desidert verst, tommelfingerregel er skarpere overtrykk for pl. II, men her kan forskjellig bunnfarge i 2 skillingmerket gjøre det vanskelig.
For de to merkene Kristian har, er originalmerkene av svært forskjellig nyanse, noe som gjør det vanskelig å bestemme her etter min mening.

Svar til dette

Hei! Eg har kjøpt to av desse i det siste, og føler meg rimeleg trygg på at det er 85II og 87I. Kan nokon bekrefta dette?

http://www.qxl.dk/accdb/viewItem.asp?IDI=534247592&ListingType=...

http://www.qxl.dk/accdb/viewItem.asp?IDI=528758686

Svar til dette

Fra bildene ser det ut til være 85II og 87I ja.

Svar til dette

RSS

Siste bevegelser

Yngve H. Lundblad Yngve H. Lundblad kommentar —> Gullik Elias Bråthen 1 time siden
Yngve H. Lundblad Yngve H. Lundblad kommentar —> Robert Nilsskog 1 time siden
Robert Nilsskog Robert Nilsskog kommentar —> Johnny Thørnquist 1 time siden
Robert Nilsskog Robert Nilsskog kommentar —> Arne Korshavn 1 time siden
Carl Gøran Furst Scheve Carl Gøran Furst Scheve startet 5 tråder i Norway Errors1 time siden
nrps nrps er nå med i gruppa Norway Errors2 timer siden
Arvid Løhre Arvid Løhre skrev kommentar til bildet sjelden off sak 3 timer siden
Arne Korshavn Arne Korshavn kommentar —> Robert Nilsskog 3 timer siden
Marius Marius kommentar —> Gullik Elias Bråthen 4 timer siden
Robert Nilsskog Robert Nilsskog er blitt med i Frank E Ring. Skriv en kommentar til Robert Nilsskog. 4 timer siden
Carl Gøran Furst Scheve Carl Gøran Furst Scheve startet 4 tråder i Norway Errors4 timer siden
Marius Marius svarte i tråden Nk 145 "Blind løve" 5 timer siden
bjørn fostad bjørn fostad skrev kommentar til bildet sjelden off sak 7 timer siden
Gullik Elias Bråthen Gullik Elias Bråthen er blitt med i Frank E Ring. Skriv en kommentar til Gullik Elias Bråthen. 7 timer siden
Carl Gøran Furst Scheve Carl Gøran Furst Scheve startet 3 tråder i Norway Errors10 timer siden
Marius Marius dro i gang en tråd kalt NK 84 manglende farge i Norway Errors10 timer siden

© 2008   Startet av Marius

Skilt  |  Bob~bob~bob  |  Privacy  |  Terms of Service